Autor Tema: Lijevanje olova i kalupi za olovo  (Posjeta: 22976 )

0 Ribolovaca i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Buta

• Administrator
  • *
  • Zahvale
  • -Dao: 1246
  • -Primio: 269
  • Spol: Muški
    • Sportski ribolov
Lijevanje olova i kalupi za olovo
« : Veljača 16, 2012, 21:25:48 »
  • Objavi
  • Dali je netko kod kuće lijevao sam olova i na koji način (osim ako nije imao gotovi kalup)
    Ja sam lijevao ona šesterokuta klizeča olova a na način da:

- od bakrenog lima debljine 1,5 mm i širine 0,8cm sam oblikovao model šesterokutog olova, na jednom kraju sam limove ostavio duže da mogu kalup držati kliještima. Probušio sam rupu na vrhu lima kako i je na olovu takvome a donja rupa je bila tamo gdje samo stavio višak lima za držanje. Kroz rupe sam provukao čeličnu žicu debljine kojih 1 mm. Ona je služila normalno da kroz olovo bude rupa za struni i sl.
    Tada sam kalup uhvatio kliještima za one komade lima što sam ih ostavio višak, položio kalup na metalnu ploču i unutar njega nasipao vruće olovo. Nakon 2-3 sekunde sam odmah počeo izvlačiti žicu. Raširio sam limove i olovo je ispalo van. Obrubio sam višak olova i to bi bilo to. Kroz cca 1 sat vremena, znao sam izliti i preko 50-60 komada

Ako Bog da, sutra postavim slike da pobliže vidite kako sam ja to radio

Želja mi je kupiti ili napraviti aluminijske kalupe za olova, mada je to malo skuplja stvar za mene, to tada potrajat će ovo

Bistro!!!

P.S. Usput, pronašao sam zanimljiv video kako se najlakše može napraviti i kalup od gipsa za više komada olova odjednom. Sistem je isto kao i za izradu siikonaca, ali evo videa pa pogledajte

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=mqahus3PGgs" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=mqahus3PGgs</a>

Evo također i jedne stranice gdje se mogu povoljno kupiti kalupi razno razni, što za olova, što za silikonce
    http://www.bleigussformen-shop.de/Bleigussformen-Suesswasser
    « Zadnja izmjena: Prosinac 31, 2012, 18:40:11 Buta »

Offline draš

• Donator
    • *
    • Zahvale
    • -Dao: 98
    • -Primio: 226
    Odg: Lijevanje olova i kalupi za olovo
    « Odgovori #1 : Veljača 16, 2012, 22:52:48 »
  • Objavi
  • 1. Gips navlači vlagu pa je u kombinaciji sa vrelim olovom jako opasna rabota.

2. Što mi se ne sviđa mamlaz ljeva olovo u zatvorenom prostoru Što je izuzetno štetno za zdravlje zbog isparavanja kancerogenih plinova.
    Ako več sami ljevate olovo radite to vani na zraku.

3. Kalupi sa ovog linka su stvarno jeftini ali je problem u tome što slanje do HR. košta još +30 € pa baš ne ispada jeftino u odnosu na kalup.
    Jedino ako imate nekog u Njemačkoj pa kad dolazi da vam dofura.

Offline Rap

• Iskusni ribič
    • *
    • Zahvale
    • -Dao: 17
    • -Primio: 38
    « Odgovori #2 : Veljača 16, 2012, 22:56:44 »
  • Objavi
  • Naručiti jedino s dostavom u njemačkoj,to si u pravu.Lijevanje treba biti vani i po mogućnosti nabaviti masku.

Offline Vrana

• Iskusni ribič
    • *
    • Zahvale
    • -Dao: 0
    • -Primio: 21
    « Odgovori #3 : Veljača 16, 2012, 23:03:09 »
  • Objavi
  • 1. Gips navlači vlagu pa je u kombinaciji sa vrelim olovom jako opasna rabota.

2. Što mi se ne sviđa mamlaz ljeva olovo u zatvorenom prostoru Što je izuzetno štetno za zdravlje zbog isparavanja kancerogenih plinova.
    Ako več sami ljevate olovo radite to vani na zraku.

3. Kalupi sa ovog linka su stvarno jeftini ali je problem u tome što slanje do HR. košta još +30 € pa baš ne ispada jeftino u odnosu na kalup.
    Jedino ako imate nekog u Njemačkoj pa kad dolazi da vam dofura.

vise nije ni 30e podigli na 50e!!  pucam

jos dok te najasi carina fiiiiuu ode to u p.m!!!

Offline ante_2

• Iskusni ribič
    • *
    • Zahvale
    • -Dao: 2
    • -Primio: 14
    « Odgovori #4 : Veljača 17, 2012, 14:10:47 »
  • Objavi
  • mislm da su još od BFB naj jeftiniji kalupi!!!!!!

Offline Buta

• Administrator
    • *
    • Zahvale
      • Sportski ribolov
    « Odgovori #5 : Veljača 17, 2012, 16:07:19 »
  • Objavi
  • Ova tema odlazi  offtopic
    Lijepo sam opisao svoj način izrade i lijevanja olova, pa eto ako imate neki svoj način kako ste to radili, opišite ga u ovoj temu
    Također ako ste radili neke vlastite kalupe, isto tako opišite načine izrade.

Tema je smještena u Uradi sam i zato nam ne trebaju na njoj nikakve promocije

Offline mmire5

• Iskusni ribič
    • *
    • Zahvale
    • -Dao: 4
    • -Primio: 58
    « Odgovori #6 : Veljača 17, 2012, 17:04:47 »
  • Objavi
  • Po meni je najbolje kupiti kalup... za petnaestak eura se mogu naci dobri kalupi, ako neko bas hoce da se igra moze, cnc radi posao pa pravis sta ti dusa iste ili gips...jedna stvar samo kod gipsa koja je i najbitnija je da dobro odstoji zbog vlage. Inace zna da bude vrlo opasno....

Offline sinki-sk

• Donator
    • *
    • Zahvale
    • -Dao: 44
    « Odgovori #7 : Veljača 18, 2012, 21:50:33 »
  • Objavi
  • Ova olova ja sam lijevam:
    « Zadnja izmjena: Veljača 18, 2012, 21:58:20 Buta, Razlog: slika smanjena, preogromna je i sporo se otvara »

Offline Buta

• Administrator
    • *
    • Zahvale
      • Sportski ribolov
    « Odgovori #8 : Veljača 18, 2012, 21:55:50 »
  • Objavi
  • Pa sinki-sk ovo je odlično

Evo ako želiš podijeliti sa nama način na koji ih lijevaš , bio bih prezadovoljan.
    Ovo je čisto dovoljno olova za gotovo sve vrste ribolova, i jako sam zainteresiran za ovako nešto da i ja mogu lijevati

Samo ako je kalup od aluminija ili tako nešta, onda ništa, jel je skupa izrada takvog kalupa a cijene da se vani naruči su preskupe

Evo podijeli sa nama svoj način

Offline sinki-sk

• Donator
    • *
    • Zahvale
    • -Dao: 44
    « Odgovori #9 : Veljača 18, 2012, 22:01:45 »
  • Objavi
  • Ova olova lijeva moj rođak :

Post je spojen: Veljača 18, 2012, 22:10:26
    Poslikat ću vam kalupe kako izgledaju za pljosnata olova. Izrađena su od aluminija i ništa skupo.  Imam i kalupe od mesinga  za neka okrugla i valjkasta olova ( dobio u nasljeđe od djeda ). Ona poput suze te mi lijeva rođak i on ima tokarene kalupe iz mesinga . Sada ima još novije kalupe pa kada si donesem olova poslikat ću ih da vidite, a to će biti u ponedjeljak.
    Ja isto već neko vrijeme njuškam da nađem nekoga u njemačkoj da mi kupi one kalupe i nekako pošalje.

Post je spojen: Veljača 20, 2012, 15:28:28
    Kao što sam najavio poslikao sam svoje kalupe: ovo je kalup za olovo od 140 g

Post je spojen: Veljača 20, 2012, 16:31:27
    Izrada kalupa. Ove kalupe u obliku plosnate suze  i romboidne izradio sam sam, dok su ona od mesinga iželjeza za razna valjkasta i okrugla olova nasljeđe od pokojnog  djeda ( laka mu zemljica ). Kalupe sam izradio na naćin da sam kupip aluminijsku traku širine 10 cm i debljine 0,5 cm. Izrezao sam je na pločice veličine 10 x 10 cm. Iste takve pločica izrezao sam od željeznog lima. Sve pločice sam spojio u vrpu s time da sam željezne ostavio sa vanjske strane ,a aluminijske u sredinu i probušio sam rupe u sva četri čoška. Rupe sam spojio sa šarafima koji su 100 % fiksni da se pločice ne pomjeraju.( zavisi kakvu imate veličinu zakovice i debljine šarafa ili odrezanog  čavla koji će vam služiti kao vodilja),  jer dvije kontra rupe će van biti vodilja da se gotovi kalup spoji kako treba( iz jedne strane kalupa mora viriti šaraf vodilja koji ulazi u drugi kalup što znači za oko 5 mm ) ,a dvije kontra rupe će vam biti da se aluminijskim  zakovicama spoji jedna strana aluminijske pločice za željezni lim.
    .Nakon što ste izbušili rupe odvojite aluminijske i  željezna pločice( ali dobro pazite  kada budete rastavljali pločice radi položaja rupa da vam kasnije odgovaraju) .
    Sada spojite aluminijske ploče  u vrpu sa šarafima i maticom tako da se ne mogu pomjerati. Kada ih spojite nacrtajte si oblik olova ili prekopirajte neko kupovno, sa bušilicom i malim borerom izbušite okolo rupe jednu do druge i kada izbijete sredinu unutarnje rubove izbrusite, odnosno popravite sa turpijom do crte koju ste zacrtali.
    Sa gornje i doljnje strane izbušite  rupe u aluminiskim pločicama koje će vam služiti za umetanje prokromove žice ( rupa za prolaz strunu).
    Za lijevanje olova u kalup sa jedne bočne strane izbušite jednu rupu od oko 5 -6 milimetara  skroz u kalupa, a onda tu istu rupu proširite sa najvećim borerom koji vam odgovara, ali ne do kraja već 1-2 mm  do ulaska u kalup, to će vam biti proširenje radi lakšeg lijevanja.
     Na vanjskoj strani željeznih pločica zavarine nekakve ručke, a nakon toga rastavite aluminijske ploče  i svaku aluminijsku pločicu prislonite na željeznu ( koja je i bila uz nj ) i sa zakovicama fiksirajte dvije kontra rupe aluminijsku za željeznu pločicu ( prije nego stavljate zakovice sa unutarnje stranje proširite malo rupu da sjedne glava od zakovice  unutra,a ako će malo viriti izbrusite je da ne smeta kada se kalupi spoje)
    U druge dvije rupe, ali samo na jednoj strani stavite dva šarafa ili odrezana čavla ( zavisni od debljine rupe ali mora biti 100 % fiksno) i sa vanjske strane zavarite za željeznu pločici tako da prolazi kroz obje i sa unutarnje strane neka viri samo onoliko da se smeta spajanju kalupa   i to će vam biti vodilje kada spajate obje strane kalupa da kalup sjedne 100 % jedan uz drugi.
     Kalupi se spajaju sa stegama.

« Zadnja izmjena: Veljača 20, 2012, 16:31:27 sinki-sk, Razlog: Spajanje duplih postova »

Offline Buta

• Administrator
    • *
    • Zahvale
      • Sportski ribolov
    « Odgovori #10 : Rujan 04, 2012, 18:54:48 »
  • Objavi
  • Evo malo sam se igrao ovih dana i napravio neki kalupčić od gipsa za olova popularnog naziva "suza"

Kalup je za lijevanje 3 komada odjednom i to od 50g, 70g i 80g
    te sam našao kod kuće pa sam odlučio izraditi kalup kako ih ne bi imao potrebe kupovati, već sam ih lijevati

Evo kalup izgleda ovako, nije neka umjetnost ali odradit će, nadam se, svoj posao, pa makar odradio 50 lijevanja x 3= 150komada olova

na drugoj slici se bolje vidi utor gdje se lijeva olovo
    « Zadnja izmjena: Rujan 04, 2012, 18:55:20 Buta »

Offline kova_sb

• Iskusni ribič
    • *
    • Zahvale
    • -Dao: 9
    • -Primio: 45
    « Odgovori #11 : Rujan 04, 2012, 21:59:28 »
  • Objavi
  • Sad još treba nabaviti olova i ljevanje i prodaja može krenuti...

Offline Buta

• Administrator
    • *
    • Zahvale
      • Sportski ribolov
    « Odgovori #12 : Rujan 04, 2012, 22:19:24 »
  • Objavi
  • Olova imam kod kuće, a ovaj vikend ću svakako odliti barem jedno 100-ak komada
    Nemam virbli, ali napravit ču klasične kopče, tj. kukice (omče)
    Na prodaju ne mislim, već za svoje potrebe, jel zaista kupovina se ne isplati

Kad izlijem koji komad, postavit ću slike
     Bistro!!!

Offline pastar i cane

• Kederaš
    • *
    • Zahvale
    • -Dao: 0
    • -Primio: 8
    « Odgovori #13 : Rujan 04, 2012, 22:20:56 »
  • Objavi
  • Ja sam razmišljao o takvim kalupima ali me strah da ne dođe do pucanja gipsa prilikom ljevanja, pa sam odustao.
    Nadam se da ćeš pokazati rezultate ljevanja pa ako bude u redu da i ja provam s obzirom da olova imam samo mi kalupi stvaraju problem.
     daj5

Offline vjeks

• Iskusni ribič
    • *
    • Zahvale
    • -Dao: 20
    • -Primio: 69
    « Odgovori #14 : Rujan 05, 2012, 00:52:30 »
  • Objavi
  • Pa i sam sam radio prve alupe iz gipsa  tj. iz fugundfillera od Knaufa  daj5
    suši se pola sata i dovoljno je čvrst tako da sve one gluposti o gipsu i vlazi ne dolaze u obzir  What??
    gips je hidroskopan ali on upija višak vlage iz atmosfere (ali je to oko 2-4%) i kao takav ga pod utjecajem temperature i otpušta  beljenje
    jedina opasnost je kod lijevanja olova da vam je rukavica tanka za posudu u kojoj će te to raditi a šljaka koja se skupi na talini se makne žlicom i pare od te taline znaju biti otrovne  What?? What??
    zato lijevajte to vani u šupi a ne doma u kuhinji  bravo2
    kad vam je olovo ispalo kako treba ili mislite duže vremena rabiti taj kalup onda ga napravite u dvokomponentnom auto kitu  daj5
    takav će ostati dugo u upotrebi i neće se razbiti ako slučajno padne . A izgleda otprilike ovako

eto sad ste riješili sve nedoumice i pitanja , a trgovci neka zarađuju na nekom drugom a ne na vama  daj5

Sportski ribolov

« Odgovori #14 : Rujan 05, 2012, 00:52:30 »

Page Rank Check